Индустрия с потенциал.
Един от най–нашумелите и съвременни браншове е IT. Нашумял, защото напоследък има огромно търсене на кадри от безброй компании. Съвременен, защото е технологично обвързан и подготвя специалисти за една от най-динамично развиващите се сфери. За дефиниция, IT е съкращение от „Information Technology“ и съществува от 80-те години на 20 век. Днес зад IT сектора стои огромна индустрия, в която се реализират специалисти с разнообразни технически умения. Програмиране, софтуерно тестване, бази данни, системна администрация са само част от възможностите за развитие, които бранша предлага.
Възможности за IT специалистите.
IT секторът е сред малкото български индустрии с висока добавена стойност и конкурентоспособност в световен мащаб. В софтуерния бранш са заети едни от най-висококвалифицираните и добре платени специалисти в страната.
В повечето IT компании в страната и света се налагат гъвкави модели на управление. Въвеждат се нестрого определени правила и се ценят индивидуалните нужди на служителите – отхвърляне на задължителния дрескод, гъвкаво работно време, бонусна система, възможност за работа извън офиса.
Индустрията в цифри.
Сектора е силно конкурентоспособен, а 50% от него е експортно ориентиран. Повече от 90% от износа е в Западна Европа, САЩ и Канада. Българските компании в сектора изнасят над 1 милиард щатски долара годишно, което представлява 12% от българския износ. Според последни данни на Националния статистически институт средната нетна месечна заплата на IT специалист у нас е 2750 лв. Измерена чрез покупателната способност, заплатата на българските IT кадри става идентична с тази на колегите им във Великобритания. През последните години значително намалява емиграцията на IT специалисти и тенденциите за връщането на българи в страната от чужбина стават все по-основателни.
Проблемът на IT индустрията.
Остър дефицит на квалифицирани кадри е основният проблем на IT сектора. Към момента, отваряйки един от големите сайтове за набиране на служители откриваме над 2000 отворени позиции за цялата страна.
Същевременно в университетите ни се преподават по изключително остарели методи, крайно недостатъчни за реализация. Компаниите намират решение в това да продължат обучението на вече наети служители или се доверяват на млади кадри, продукт на академии, които имат за цел да квалифицират и преквалифицират хора, проявяващи интерес към работа в бранша.
Добрата новина.
За щастие много академии и учебни центрове насочени към специализация във софтуерната индустрия предлагат разнообразни курсове. Ние от Soft Academy ot 2011г. се грижим за квалификацията на IT кадри, предлагайки обучение за хора без предишен опит. Разполагаме с учебни зали в София и в Пловдив, където провеждаме курсове по програмиране и софтуерно тестване. Обученията са с продължителност от 2 месеца, а занятията се провеждат след работно време, за да са достъпни за всички.
Повече за нас разгледай на http://softacademy.bg/.
Автор: Катрин Дамянова.